Použijte kód LETO10  a získejte 10% slevu na všechny produkty z kategorie LETNÍ NABÍDKA

Jak vyrobit mechový obraz

Připravili jsme si pro Vás jednoduchý fotonávod, jak vyrobit mechový obraz podle svých představ v pohodlí domova. Ve zkratce se dozvíte, co všechno budete k výrobě potřebovat - od těch nejnutnějších komponent po různé vychytávky, které Vám mohou usnadnit práci a postupně krok za krokem uvidíte, jak je vytvoření takového obrazu jednoduché.

 

  1. Připravíme si veškeré potřebné příslušenství

Ve zkratce shrnu základní „suroviny“, bez kterých se neobejdeme:

  • Samozřejmě STABILIZOVANÝ MECH 😊 já jsem si na začátek přichystala „z každého kousku trošku“, nakolik jsem neměla ucelenou představu jak bude výsledný obraz vypadat a pojala jsem to spíše jako experiment. Věděla jsem však, že budu dělat kombinovaný obraz z různých druhů mechů, proto mám přichystaného dohromady asi 500g lišejníku v různých barvách a asi 500g mechu (výběr z plochého i kopečkového) také ve více barvách. Kromě toho jsem si vybrala i nějaké stabilizované rostliny, které by se mi tam mohly hodit. Samozřejmě všechny mechy ani rostliny nepoužiji, ale na konci Vám udělám shrnutí, kolik z kterého druhu jsem přibližně použila pro lepší představu o spotřebě.  

 

  • RÁM – ať už si ho zhotovíte sami nebo si zakoupíte speciální Rám na mechový obraz. Pro jednodušší obrazy ze stabilizovaného lišejníku můžete v případě nouze použít i samotnou překližku vyříznutou do požadovaného rozměru bez rámu.

 

  • LEPIDLO – můžete použít speciální lepidlo na stabilizované mechy nebo i klasickou tavnou pistoli, běžně používanou pro domácí dekorace. Nezapomeňte si udělat dostatečnou zásobu lepících tyčinek do pistole, jelikož spotřeba lepidla je dost vysoká.

 

  • Jiné dekorační prvky, jako jsou například různé dřevěné prvky, větvičky, kusy kůry, případně kameny- fantazií se meze nekladou.

 

  • Další příslušenství, které lze při práci použijete – nůž, krájecí prkénko, nůžky, aranžérské spony (případně drát), menší štětec, pinzeta, kusy molitanu – způsob použití těchto předmětů uvidíte již v samotném návodu.

 

  1. Připravíme si pracovní prostor
  • Pokud doma nemáte svůj „kutilský koutek“ a rozhodnete se pracovat na kuchyňském nebo konferenčním stolku, bylo by dobré použít něco k podložení – igelit nebo starší papíry, čímž se vyhnete náročnějšímu čištění po práci. Práce s mechy není zrovna čistá, jelikož všechny stabilizované mechy jsou zabarvené a při manipulaci mírně pouštějí barvu. Kromě toho se z nich může trousit jehličí a kvůli vhodnému rozmístění mechů v obraze budete možná muset některé kusy stříhat nebo krájet, takže si na stole naděláte nepořádek. Tavná pistole nebo tekuté lepidlo mohou také zanechat stopy na vašem oblíbeném stolku.
    Pokud používáte lepicí pistoli, nezapomeňte si ji nahřát.
  • Pokud máte práci, ve které se nechcete druhý den ukazovat se zelenými prsty, můžete zvážit i použití rukavic. Na fotkách si asi všimnete, že já je zapomněla použít 😊

 

  1. Navrhněte si rozložení

Začínáme tvořit obraz. Pokud ještě nemáte v hlavě přesnou představu jak bude obraz vypadat, je dobré si udělat přibližné rozložení jednotlivých prvků na nečisto – bez lepení. V mém případě tvořily dominantní prvky větší kusy kopečkového a plochého mechu, které jsem si takto orientačně rozhodila do prostoru. Ze stabilizovaných rostlin jsem si vybrala jeden list kapradiny a do mé představy mi zapasoval i kus dřevěné větve, kterou jsem umístila přes střed obrazu. Lišejník, který jsem plánovala použít jen k dozdobení a doplnění mezer jsem si neplánovala předem a rozhodla jsem se, že ho budu vybírat až přímo při lepení.

 

  1. Můžeme začít lepit

Jako první krok vám ukážu trik, jak dodat plochému mechu plastický efekt. Největším kusem v mém obraze měl být plát plochého mechu, který mi však v celkové kompozici trochu zanikal, tak jsem ho podložila kusem molitanu. Z většího molitanu, který jsem měla doma jsem si nůžkami odstřihla dostatečně velký čtvereček, který jsem nalepila na podklad a na něj jsem následně nalepila plát plochého mechu. Převislé okraje mechu jsem také přilepila na podklad a vznikl mi tak mechový kopec. Kousky molitanu můžete používat ik vyrovnání případných nerovností-např. pod větší kusy kopečkového mechu, které mívají občas hrbolatou spodní hranu a nedoléhají tak dobře na podklad.

V dalším kroku jsem velmi jednoduše nalepila všechny ostatní připravené kousky plochého a kopečkového mechu. Práce s nimi je nenáročná, jelikož mají pevný tvar a zabírají větší plochu. Stačí tedy jen nastříkat nebo natřít lepidlo na překližku a kousky mechu k ní jemně přitlačit. Některé kusy – hlavně ty rohové, jsem si musela odstřihnout nebo odříznout do pravého úhlu.

Složitější částí bylo připevnění větvičky na obraz. Použijete-li mohutnější rovný kus dřeva, stačí jej přímo přilepit o podklad a následně kolem něj lepit mechy. Já jsem měla tenčí větvičku, která měla velmi nepravidelný tvar do oblouku a dal se o podklad přilepit jen bodově, na dvou místech. Pro zajištění jsem ještě pro jistotu použila improvizované aranžérské sponky, které jsem si vytvořila z obyčejného zahradnického drátu. V místech, kde se nachází mohutnější kopeček nebo kde je schovaný molitan, lze sponka pěkně zapíchnout.

Následně jsem začala vyplňovat mezery lišejníkem.

Před použitím si můžeme lišejník očistit od jehličí a jiných případných nečistot a odstřihnout kořínky na požadovanou délku.

Chceme-li lepit lišejník nastojato, aby pěkně vynikly vrchní hlavičky, musíme odhadnout vhodnou výšku, ve které ho zastřihneme a lepíme ho v co nejtěsnějších shlucích těsně u sebe.

List kapradiny jsem jemně zapíchla do mechů a zajistila sponkami z drátů. Pár malých lístků jsem musela kvůli zkracování odtrhnout tak jsem je slepila dohromady a připevnila sponkou v jiné části obrazu.

Některé kousky mechu obsahují různé nedokonalosti přírody, jehličí nebo kousky dřeva. Chcete-li, můžete je jemně odstranit pinzetou a celý obraz důkladně vyčistit. Já jsem je v obraze nechala, nakolik jsem chtěla zachovat přirozený vzhled lesní scenérie.

Na závěr už jen jemně oprášíme rám obrazu menším štětcem.

 

  1. Obraz je hotový

Stačí už jen najít vhodné místo na zdi. Doporučuji Vám přečíst si užitečné rady o vhodném a nevhodném umístění stabilizovaných mechů v sekci Péče.

Shrnutí

Na tento experiment jsem použila rámeček o rozměrech 40x50cm. Jak jsem na začátku slíbila, uvádím spotřebu mechů, které jsem reálně na tento rozměr obrazu minula. Spotřebovalo se 200g kopečkového mechu, 100g plochého mechu a asi do 200g lišejníku. Pri každém mechu, který prodáváme na gramáž, je uvedena přibližná spotřeba na metr čtvereční a také převodová tabulka na oblíbené rozměry obrazů, takže si můžete velmi jednoduše vypočítat kolik mechu asi budete potřebovat. Samozřejmě, je pouze na Vás, jaké mechy zvolíte – ať už se vydáte cestou kombinovaného obrazu tak jako já, nebo se Vám více zamlouvá monotematický obraz pouze z jednoho druhu, případně pouze jedné barvy. Tento typ obrazu jsem zvolila i proto, abych Vám ukázala práci se všemi druhy mechu a abych Vám zároveň přiblížila několik situací, se kterými se při tvorbě obrazu můžete setkat.

Držím Vám všem palce, abyste popustili uzdu fantazií a nechali se pohltit tímto novým kreativním koníčkem 😊

Budeme velmi rádi, pokud se s námi o své výtvory podělíte.