O mechu
Co je to mech?
Mechy jsou malé rostliny bez květů, které se obvykle vyskytují na vlhkých nebo stinných místech a vytváří husté zelené trsy nebo koberce. Obvykle jsou vysoké 0,2–10 cm, ačkoli některé druhy jsou mnohem větší. V přírodě regulují hospodaření s vodou - zadržují vláhu celým povrchem těla a postupně ji vypařují do okolního prostředí, čímž zvlhčují lesní ovzduší.
Již v dávné minulosti byly mechy díky svým vlastnostem využívány lidmi ve všech severských zemích, ať už jako výplňový materiál postelí nebo jako izolace obydlí a oděvů. Schopnost sušených mechů absorbovat tekutiny umožnila jejich praktické použití v lékařství (jako obvazy nebo plenky) nebo i pro skladování potravin. Ve Finsku se rašelinové mechy používaly k výrobě chleba během hladomorů. Ve Velké Británii se jeden druh mechu používal ik hašení požárů, protože se vyskytoval v hojném počtu v pomalu se pohybujících řekách a zadržoval velké množství vody.
V současnosti se používá hlavně v květinářství a v oblasti interiérového designu. Po rozložení je také hlavní složkou rašeliny, která se používá jako palivo, jako zahradnická přísada do půdy, ik uzení sladu při výrobě skotské whisky.
Stabilizace mechu
Všechny mechy, lišejníky a ostatní rostliny prodávané jako stabilizované podléhají speciálnímu procesu konzervace, díky kterému si zachovávají svou přírodní strukturu, hebkost i barevnost a v takovém stavu dokážou vytrvat několik let. Proces stabilizace spočívá v nahrazení přirozené vlhkosti rostliny konzervačním roztokem tím, že pronikne do tkáně rostliny a nahradí v něm vodu. Tím se zároveň zastaví růst a odstraní se hmyz i případné plísně. Rostlina by však časem ztratila svoji barvu, proto jsou všechny mechy i ostatní rostliny během tohoto procesu dobarvovány. Každá výrobna stabilizovaných mechů používá svůj vlastní ověřený způsob stabilizace, který si pečlivě chání. Všechny jsou však neškodné pro lidské zdraví i pro životní prostředí.
Výhody stabilizovaného mechu
Stabilizovaný mech podléhá speciálnímu procesu konzervace, díky kterému si zachovává svoji přírodní strukturu a jemnou plyšovou hebkost. Díky tomu zůstává dlouhodobě barevný, měkký a bezúdržbový.
- Přináší pocit spojení s přírodou přímo ve Vašem interiéru as minimální péčí Vám bude dělat radost několik let, ba i desetiletí.
- Nevyžaduje žádné zalévání, ani kropení vodou a protože neroste, není třeba jej ani stříhat nebo jiným způsobem udržovat.
- Stěny ze stabilizovaného mechu jsou relativně lehké a na rozdíl od stěn z živých rostlin, které obsahují i zeminu a zadržují vodu, nevyžadují speciální instalaci nebo zesílení stěn.
- V případě větších ploch- mechových stěn, výrazně zvyšuje protihlukové vlastnosti konstrukce.
- Zlepšuje kvalitu ovzduší v místnosti a reguluje vlhkost.
- Přispívá k psychické pohodě a zvyšuje produktivitu práce. Stále větší oblibě se těší právě v kancelářích nebo pracovnách.
Plochý mech (Flat moss)
Plochý mech je v interiérovém designu nejpoužívanějším druhem mechu, jelikož zabírá větší plochy a může sloužit jako základ při vytváření větších kompozicí s jinými druhy stabilizovaného mechu. V přírodě tvoří rozsáhlé mechové koberce, což je vlastně i způsob, jakým se používá při vytváření mechových stěn nebo větších obrazů. Díky svému hodnověrnému živému vzhledu je vhodný i do různých květinových aranžmá. Výhodou je, že je k dispozici v podstatě celoročně a práce s ním je opravdu velmi jednoduchá. Je sbírán zejména ve francouzských a dánských lesích.
Kopečkový mech (Ball moss)
Kopečkový mech roste v pevném, obvykle kulatém polštářovitém tvaru a má intenzivní zářivě zelenou barvu. Stejně jako plochý mech, i kopečkový je sbírán zejména v evropských lesích udržitelným způsobem. Díky svému oblému tvaru dodává každému obrazu úžasný rozměr a pocit 3D efektu. Kompozice z kopečkového mechu působí velmi elegantně a moderně. Manipulace s ním je také velmi jednoduchá, jelikož sestává z kompaktních kopečků s průměrem od 5 do 30cm.
Sobí mech- Lišejník
Sobí mech je i navzdory svému názvu vlastně lišejník, který roste v severských oblastech planety ve velmi hojném počtu, kde vytváří tvz. lišejníkový koberec. Vyskytuje se především v oblastech tundry a je mimořádně mrazuvzdorný. Má huňatější strukturu podobnou houbičku a v přírodě roste v šedobílé barvě. Během procesu stabilizace je sobí mech zároveň i barvený a nakolik je původně šedobílé barvy, lze takto vytvořit široké spektrum barev od různých odstínů zelené až po růžovou?
Lišejník používali v minutě zejména obyvatelé Skandinávie a to různými způsoby. Využíval se jako ingredience do polévek a dezertů, jako výplňový izolační materiál v dřevěných chatkách, ale také jako vánoční výzdoba. Dnes má kromě dekoračního významu i průmyslové využití a to hlavně při výrobě barviv a při výrobě lakmusového papíru. Také tlumiče zvuku vyrobené z přírodního sobího mechu se dnes používají v kancelářích a na veřejných prostranstvích po celém světě.
Ekologická sklizeň
I přes vysokou poptávku je tento typ mechu sbírán regulovaně, s ohledem na zachování divoké přírody. Je sbírán pouze ručně, splňujíc přísná pravidla týkající se ochrany životního prostředí. Lidé, věnující se této profesi sbírají mech v lese „šachovnicově“ a sbírá se jen mech dozrálý a dorostlý do určité výšky. Nikdy se nevysbírá více než 20% mechů v dané oblasti, přičemž platí pravidlo, že další sklizeň na stejném místě je možná až o 4-5 let. Sezóna začíná v jarním období, přičemž v zimě se nesbírá, protože je les pokryt sněhem.