Péče o stabilizované mechy
Stabilizovaný mech a stabilizované rostliny jsou prakticky BEZÚDRŽBOVÉ, což je jejich velkou výhodou oproti živým rostlinám. Nepotřebují sluneční světlo ani vodu. Jakmile si vytvoříte a pověsíte svou mechovou stěnu nebo mechový obraz, nevyžadují téměř žádnou péči. Při správném zacházení vydrží váš mechový obraz ve stejném vzhledu minimálně 10 let.
Jediným zásahem do mechového obrazu, který je potřeba občas provést, je odstranění prachu. Stabilizovaný mech má mimo jiné schopnost odpuzovat prach, takže tento úkon je nutný jen velmi zřídka - jednou za několik měsíců. Prach můžete odstranit prachovkou, hadříkem nebo studeným fénem (na nejnižší stupeň). Obecně platí, že čím méně s mechem manipulujete, tím déle vám vydrží krásný a nepoškozený.
VHODNÉ PROSTŘEDÍ PRO STABILIZOVANÝ MECH
Aby stabilizovaný mech nebo stabilizované rostliny vypadaly stále krásně po dobu několika let, je nutné, aby měly vhodné podmínky.
INTERIÉR
Stabilizovaný mech je určen pouze pro interiéry. Pokud se rozhodnete vytvořit nějakou dekoraci pro exteriér (na terasu, před vchodové dveře apod.), nemůžete počítat s životností, která se běžně u stabilizovaného mechu uvádí. Nezáleží na tom, zda je terasa chráněná před světlem nebo deštěm, důležitá je také teplota venkovního vzduchu, která je v určitých ročních obdobích extrémní, což stabilizovanému mechu nesvědčí. Venkovní dekorace ze stabilizovaného mechu nebo rostlin vydrží nejvýše několik týdnů, zatímco v interiéru to bude několik let.
TEPLOTA
Jak bylo zmíněno výše, stabilizované mechy nesnesou extrémní teploty a jsou tedy vhodné do interiéru. Ideální teplotní rozmezí je 10–26 °C. Nemohou být vystaveny dlouhodobému působení mrazu nebo velmi nízkým teplotám, stejně tak ani velmi vysokým teplotám. Při působení vyšší teploty mohou začít mechy vysychat a ztrácet svůj „živý“ vzhled.
VLHKOST
Velmi důležitým faktorem je vlhkost vzduchu v místnosti, kde je umístěn mechový obraz nebo mechová stěna.
U klasických lesních mechů (plochý mech a kopečkový mech) je doporučeno udržovat vlhkost vzduchu v rozmezí 40 % – 65 %. Při nižší vlhkosti mohou mechy začít vysychat, resp. se scvrkávat (mezi jednotlivými nalepenými kousky mechu mohou vznikat viditelné mezery). Při vyšší vlhkosti vzduchu než 65 % mohou vznikat plísně.
Lišejník, nebo také nazývaný islandský mech či sobí mech, má naopak rád vlhké prostředí. Pokud uvažujete o mechové stěně ve ve sklepě, v prostorách wellness nebo v jiném prostředí s vyšší vlhkostí, tento typ mechu je ten pravý. Je vhodný samozřejmě i do běžné domácnosti, avšak jeho nároky na vlhkost jsou o něco vyšší. Ideální rozmezí vlhkosti vzduchu je 50 % – 90 %. Vydrží i v prostředí s nižší vlhkostí, ale mohou začít tvrdnout a na dotek již nebudou příjemně měkké. Výhodou lišejníku je však to, že při opětovném zvýšení vlhkosti se jim vrátí jejich původní měkkost. Finský lišejník není tak náchylný na tvrdnutí a vysychání, takže pokud se obáváte, že máte doma příliš sucho, doporučujeme zvolit finský lišejník. Stále však platí, že v extrémně suchém prostředí (pod 35 %) může každý lišejník začít degradovat a vysychat.
KLIMATIZACE A VYTÁPĚNÍ
Stabilizovaný mech umisťujte v dostatečné vzdálenosti od topných prvků, klimatizačních jednotek nebo krbů. Stabilizovanému mechu vyhovuje teplotně a vlhkostně stálé prostředí. Návaly horkého, studeného nebo suchého vzduchu v místnosti, případně jejich prudké střídání, mohou mech poškodit.
SLUNEČNÍ SVĚTLO
Stabilizované mechy nevyžadují sluneční světlo, naopak, škodí jim. Je to jeden z důvodů, proč by se stabilizované výrobky neměly umisťovat v exteriéru, avšak i v interiéru je důležité, aby nebyly přímo osvíceny, například střešním oknem nebo prosklenou stěnou. Sluneční záření může způsobit vyblednutí stabilizovaného mechu. Mechový obraz nebo jinou dekoraci můžete bez problémů umístit i do tmavých koutů domu nebo do místnosti bez oken, což je opět velkou výhodou oproti živé rostlině.
VODA
Stabilizované mechy nevyžadují zalévání, vlhčení ani rosení. Tyto úkony mohou mechům více ublížit než pomoci. Prvořadé je zajistit jim vhodnou vlhkost vzduchu v místnosti, což jim zajistí dostatečný přísun vody. Rosení vodou je už jen poslední záchrana při vysychajícím mechovém obrazu. Pokud mech (hlavně lišejník) začne vysychat, prvním krokem je umístit ho na pár dní do jiné, vlhčí místnosti. V případě větší mechové stěny, kterou nelze přemístit, doporučujeme pořídit si kvalitní zvlhčovač vzduchu.
Stabilizované mechy se nedoporučuje umisťovat ani na místech, kde hrozí přímý kontakt s vodou (v blízkosti tekoucí vody, kohoutků, umyvadel, fontán apod.). Stejně tak není vhodné kombinovat kompozice živých květin a stabilizovaných mechů nebo rostlin, protože živé rostliny potřebují pravidelnou zálivku, což může stabilizovaným výrobkům škodit.
VHODNÉ PROSTŘEDÍ PRO STABILIZOVANÉ ROSTLINY
Pro stabilizované rostliny platí podobná pravidla a zásady jako pro stabilizované mechy. Stabilizované rostliny nejsou tak citlivé na výkyvy vlhkosti nebo teploty, takže pravidla pro jejich umístění v domácnosti nejsou tak náročná. Je však třeba zmínit, že při vyšších teplotách mohou některé (hlavně čerstvě stabilizované) rostliny mírně vypouštět stabilizační roztok. Rostliny se tak adaptují na nové prostředí a přebytečný stabilizační roztok vypouštějí ze své tkáně ven. Není to však pravidlem a stává se to jen u některých druhů stabilizovaných rostlin. V takovém případě stačí rostliny otřít hadříkem. Po čase, když se rostlina přizpůsobí, tento problém zmizí.
Stabilizované květiny a rostliny se umisťují pouze do suché vázy.